Winners 2016

Award Winners 2016 Paris Independent Film Festival

 

Low-budget Feature Film
NY84 by Cyril Morin

No-Budget Feature
The Open by Marc Lahore

Documentary Feature
In Search of a Lost Paradise by Evgeniy Tsymbal & Alexander Smoljanski

Short Film
In The Rough by Vincent Cappello

Short Documentary
Imperative Shift – Fukushima, Tip of the Iceberg by Yoko Kubota

Animated Short
Belicus by Ador

Experimental Short
Panning for the Immaterial by Joshua Reiman

Horror / Sci-Fi Short
Cuts by Anthony Breathnach

Short Short
A Couple by David Steiner

Music Video
Little Party Queen by Etienne Fu-Le Saulnier

Feature Screenplay
Prisoner Moon by John Van Roekel

Comedy Screenplay
100 I’m Sorries by Pelle Dunlap

No-Budget Screenplay
We Did a Bad Thing by Susan Keeton

 

ParisIndieFF-WideLogo-4c

 

Screening Schedule 2016 Paris Independent Film Festival

DAY 1 at Cine 13 — Ciné XIII Théâtre, 1 Avenue Junot, 75018 Paris

November 27 18:30 at Cine 13
Shorts Block 1
À Corps Battant by Ghazal Laura Nov 27—Shorts Block 1 (18:30)
Artistic Dictatorship by Gor Aroevic Nov 27—Shorts Block 1 (18:30)
In the Rough by Cappello Vincent Nov 27—Shorts Block 1 (18:30)
02H20 by Romain Coindet Nov 27—Shorts Block 1 (18:30)
Elise by Cecile Grace Janvier Nov 27—Shorts Block 1 (18:30)

November 27 20:00 at Cine 13
Shorts Block 2
3000 by Antonis Tsonis Nov 27—Shorts Block 2 (20:00)
La Flamme by Chachee Valentine Nov 27—Shorts Block 2 (20:00)
Little Party Queen by Etienne Fu-Le Saulnier Nov 27—Shorts Block 2 (20:00)
The Apology by Patrik Bergh Nov 27—Shorts Block 2 (20:00)
The Breakdown by Anthony James Faure Nov 27—Shorts Block 2 (20:00)
Paris Trance by Patricia Vonne Nov 27—Shorts Block 2 (20:00)
Golden Boys by Jill Riley Nov 27—Shorts Block 2 (20:00)

November 27 21:30 at Cine 13
Feature Film World Premiere 
Timeless by Alexander Tuschinski

DAY 2 at Cine 13 — Ciné XIII Théâtre, 1 Avenue Junot, 75018 Paris

November 28 18:30 at Cine 13
Feature Film French Premiere
In Search of a Lost Paradise by Alexander Smoljanski & Evgeniy Tsymbal

November 28 20:00 at Cine 13
Shorts Block 3

Cuts by Anthony Breathnach Nov 28—Shorts Block 3 (20:00)

En Visant la Lune by Hassid Julien Nov 28—Shorts Block 3 (20:00)

Belicus by Ador Nov 28—Shorts Block 3 (20:00)

Dryland by Liv Prior Colliander Nov 28—Shorts Block 3 (20:00)

Panning for the Immaterial by Joshua Reiman Nov 28—Shorts Block 3 (20:00)

This Modern Man is Beat by Alex Merkin Nov 28—Shorts Block 3 (20:00)

 

November 28 21:30 at Cine 13
Feature Film
Low Notes by Laurier Fourniau

DAY 3 at Cine 13 — Ciné XIII Théâtre, 1 Avenue Junot, 75018 Paris

November 29 18:30 at Cine 13
Feature Film World Premiere 
Ignition by Paul Contargyris

November 29 20:00 at Cine 13
Shorts Block 4
High Boards Drifter by Lizé François Nov 29—Shorts Block 4 (20:00)
The Dressmakers by Benjamin Delaroche Nov 29—Shorts Block 4 (20:00)
Bold by Sahand Saro Nov 29—Shorts Block 4 (20:00)
Creta Kano by Manuel Lebriez Nov 29—Shorts Block 4 (20:00)
Eat Me! by Ilina Perianova Nov 29—Shorts Block 4 (20:00)
Manege – AiA by Benjamin Goalabré Nov 29—Shorts Block 4 (20:00)

November 29 21:30 at Cine 13
Feature Film
The Open by Marc Lahore

DSCF1907

DAY 4 at Foundation — Fondation Jérôme Seydoux – Pathé, 73 Avenue des Gobelins, 75013 Paris

November 30 19:30 at Foundation
Feature Film World Premiere 
LLuc Sky Walker by Jaume Fargas

November 30 21:00 at Foundation
Shorts Block 5
Twin Stars by Mehmet Tığlı Nov 30—Shorts Block 5 (21:00)
Artisans Art — First Portait : Jean-Marc Laroche by Grégory Papinutto Nov 30—Shorts Block 5 (21:00)
Images of a Crossed Out Blue Sky by Romain Descours Nov 30—Shorts Block 5 (21:00)
The Looking Glass by Xiangtian Zheng Nov 30—Shorts Block 5 (21:00)

November 30 22:30 at Foundation
Feature Film World Premiere 
Waiting For Violette by Matthieu Maury

DAY 5 at Foundation — Fondation Jérôme Seydoux – Pathé, 73 Avenue des Gobelins, 75013 Paris

December 1 19:30 at Foundation
Shorts Block 6
A Couple by David Steiner Dec 1—Shorts Block 6 (19:30)
Imperative Shift – Fukushima, Tip of the Iceberg by Yoko Kubota Dec 1—Shorts Block 6 (19:30)
The Least Expected Day by Jose L. Extremera Dec 1—Shorts Block 6 (19:30)
Awakening by Rolf Lindblom Dec 1—Shorts Block 6 (19:30)
The Light in the Afternoon by David Steiner Dec 1—Shorts Block 6 (19:30)

December 1 21:00 at Foundation
Shorts Block 7
Cérémonie by Patrick Guedj Dec 1—Shorts Block 7 (21:00)
Once Upon A Dream by Anthony Nion Dec 1—Shorts Block 7 (21:00)
The Turning Tide by Jason Taylor Dec 1—Shorts Block 7 (21:00)
The Two Woodstock Festivals of 1994 by Ira Schneider Dec 1—Shorts Block 7 (21:00)

December 1 22:30 at Foundation
Feature Film
NY84 by Cyril Morin

15288552_1740981102894521_2930327881811565076_o

 

https://www.facebook.com/pages/Paris-Independent-Film-Festival/

http://paris.eventful.com/events/paris-independent-film-festival-/E0-001-097661429-9

 

DSCF1802

DSCF1829

 logotheatre
 DSCF1799
 loungepiff